BELARUS'u keşfetmek için beklemeyin bize şimdi ulaşın +90 542 575 88 99 | info@belarusya.com
Günümüzde Belarus

Beyazrusya , Dünyanın en büyük Slav devletlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yüz ölçümü olarak bakıldığında sovyetlerden kalma zengin kültür mirasını günümüze taşıyan ülkeler arasında, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan ve Türkmenistan’dan sonra 6. büyük ülke olarak karşımıza çıkıyor. Yüzölçümü itibariyle Avrupa’nın 13. büyük ülkesi konumunda bulunan topraklar doğu batı doğrultusunda 650 km, kuzey güney doğrultusunda 560 km uzunluğa sahip. Beyazrusya (Belarus) Başlıca 6 şehir  (oblast) 118 ilçeyi (rayon) bünyesinde barındırıyor ve 10 milyon nüfusa sahip olan ülkede Başkent Minsk 2 milyondan fazla nüfusuyla ve 320 km2 yüzölçümü ile ülkenin cazibe merkezi, en büyük ve en kalabalık kentidir. Beyazrusya  (Belarus) ile  ilgili gözlemlerimizi ortaya koyduğumuzda ve Türkiye’den Beyazrusya`ya (Belarus`a) bakışı incelediğimizde; bilinen Beyazrusya`dan (Belarus’dan)bilinmeyen Beyazrusya`ya (Belarus’a) doğru temel yargıların, standart gezi-seyahat kalıplarının dışında ülkenin günümüz dünyasında, içinde barındırdığı canlılığı ,zengin kültürel mirasını bilinir kılacak bir misyon ile yola çıkıyoruz. Belarus  (Beyazrusya)Türkiye’de birkaç standart gezi blog yazılarının içeriğinden, sayısı bir kaçtaneyi geçmeyen araştırma kitaplarından öğrenilenlerin dışında pek bilinmeyen,çok fazla araştırma yapılmamış sovyetler sonrası cumhuriyetlerin başında geliyor. 

Belarus  (Beyazrusya) diğer ülkelerden kendine has bazı karakteristik özellikler ile ayrılıyor. Beyazrusya (Belarus) Slav ve Batı medeniyetlerini harmanlamış ,Katolik ve ortodoks inançları benimseyen toplulukları barındıran Ekonomik olarak sosyalist ve liberal yaklaşımları içeren, ulusal değerleri konusunda kendi çizgisinden taviz vermeyen ,Avrupa’nın yanıbaşında bir post sovyet cumhuriyet olması itibariyle değişkenlik , dinamizm ve görecelik kavramlarını çarpıcı biçimde hissedebileceğiniz nadir bir ülke. Tarih sayfalarına bakarsak Sovyet sosyalist cumhuriyetler birliğinden en isteksiz ayrılan ülkenin Beyazrusya olduğunun farkına varıyoruz. Avrupa’nın son sosyalist ülkesi, bunun yanında konumu itibariyle Slav kültürünün Avrupa’ya açılan kapısı diyebiliriz.  
Ülkede gezmeye başladığınızda en çok hissedeceğiniz güncel mimari yapıda sosyalizmin izleri olacaktır. Beyazrusya idari yapısı sonucunda kapitalizm ve sosyalizmin faydalı yönlerini harmanlayarak günümüz çağına uyumlu bir sistem dönüşümünü gerçekleştiriyor. Bu bakımdan Rusya federasyonu ile sağlam ilişkileri bulunuyor. Ticari planda gümrük birliği bulunan bu iki ülke dil, sanat, eğitim, kültür, edebiyat ve ticaret alanında aynı çizgide gelişim gösteriyor. Rus ve Belarus (Beyazrusya) halklarının bütün toplumsal kurumlarında, aile yapısından idari yönetime, ilkokul öğrencisinden mühendisine Fabrika sahibinden, market çalışanına kadar Rusça dilinde konuşup anlaşması sovyet kültür mirasının etkisini gösteriyor. Aslında ülke bunun yanında ikinci ve anadilleri olan Belarusçayı da resmi dil statüsüne almıştır fakat gündelik yaşamda büyük çoğunluk Rusçayı tercih etmektedir. 
Belarus bünyesinde çeşitli karşıtlıkları barındıran yabancı biri için ilk etapta şaşkınlık yaratacak durumların gerçekleştiği bir ülkedir. Bu sebeple buraya seyahat gerçekleştirmeyi düşünen biri,ufak klasik bir araştırma sonrası Başkent Minsk’te geçireceği birkaç haftalık tur sonrası kafasındaki soru işaretlerini bitirememiş ,ülkeyi tanımlamakta zorlanmış ,kavrayamamış ,beklentilerini karşılayamamış bir ruh haliyle planlarını gözden geçirecek ,daha çok bilgi sahibi olmak isteyecek, deneyimli ,bilgili birkaç kişiye ulaşmaya çalışacak ve ikinci bir seyahat için yeni bir rota ,zaman ve maliyet hesabı gibi problemleri çözmeye çalışacaktır. 
Özellikle bu konuyu göz önüne aldığımızda sitemizdeki içerik ve hizmetlerimizin bir misyonu bu problemleri gidermek, sağlıklı en güncel yaklaşımlarla Belarus (Beyazrusya) konusunda soru işaretlerinizi,keşif planlarınızı, çözümsüz kalan durum değerlendirmelerinizi açığa kavuşturmak ve rehberlik etmektir. 
Belarus’a (Beyazrusya) seyahat etmeye karar verdiğinizde sadece Avrupa’nın bir kısmında konumlanmış Sovyet sonrası bir cumhuriyetin topraklarında gezerken alışılagelmiş sovyet geleneği barındıran bir ülkenin atmosferine gireceğiniz beklentisi sizi büyük derecede yanıltacaktır. Farklı tarihsel dönemlerde farklı medeniyetlerin hükümranlığı altına girmiş dolayısıyla günümüze kadar çok faklı tarihsel, alışılmadık bir mozaik oluşturmuştur. Litvanya Düklüğü, Rus Çarlığı, Polonya devlet sınırları içerisinde şekillenmiş bir tarih çizgisi günümüzde Beyazrusya`nın kimliğine ve karakteristiğine yön vermiştir. 
Bugün Beyazrusya’da bulunmaya ve gezmeye karar verdiğinizde ülke genelinde binlerce sokağın ve caddenin,sinema ve tiyatrosunun ,hastanesinin , kültürevinin, okulunun adının SSCB dönemini yansıttığına şahit olacaksınız. 
Bunun gibi binlerce adlandırmayı ülke genelinde rahatlıkla görebilirsiniz. 

Başta Başkent Minsk olmak üzere birçok Belarus (Beyazrusya) şehrinde sosyalist döneme ve rus kültür tarihine damga vurmuş, itibar ve saygı ile anılan Karl Marks, Lenin ,Frunze , Maşerov ,Yuri Gagarin ,Dizerjinskiy, Yakuba Kolasa , Yanka Kupala, Maksim Bagdanoviç, Mark Şagal gibi yazar, şair ,ressam , devlet adamı isimleri parklarda ,caddelerde ve kurumsal yapılarda yaşatılıyor.  Belarus’un  (Beyazrusya) tüm kentlerinde Sovyet dönemini yansıtan bir peyzaj şekillenmiştir. Özellikle devasa büyüklükte Lenin büstleri ve heykelleri karşınıza çıkabiliyor. Başkent Minskte , Lenin meydanından başlayan ve Oniki km uzunluğundaki Prospekt Nezavisimosti (Bağımsızlık Bulvarı) tamamıyle savaş sonrasında yeniden eski haline uygun yapılmış ve muazzam taş mimarisini gözler önüne sermektedir. Kentleri dolaşırken kızıl yıldız, orak çekiç sembolleri, ikinci dünya savaşı anıtları, savaşta kahramanlık göstermiş kişilere adanmış büyük objeler ve anıtlar sıkça görebileceğiniz türden. Başkent Minsk ikinci dünya savaşında alman ordularına karşı direnişin sembol şehirlerinden biri olmuş ve Sovyet kahramanlık madalyasına sahip bir şehirdir. 
Belarus (Beyazrusya) son yıllarda hakkında doyurucu yazı makale çok fazla olmamasına rağmen sanayi, turizm, ticaret ve hizmet alanlarında yatırımcı çekmeye başlamıştır. Ülkemizden özellikle dış pazar arayışına yönelen tekstil  üreticileri Beyazrusya hakkında yeterince bilgi sahibi olamama, sağlıklı araştırma yapmak için doğru adresi bilememe gibi problemler neticesinde kararsız kalmakta ve planlama yapamamaktadırlar. Hizmet sektörleri yatırımcıları için yine benzer açmazlar bulunmakta doğru bilgilere ulaşmakta sıkıntılar olmaktadır. Bunun yanında toplum nezdinde sabitlenmiş değer yargıları, kalıplaşmış fikirler, tarihsel toplumsal alışkanlıkların ülkemizde yerleştirmiş olduğu yenilenmeyen bakış açıları ,yatırımcıları bu topraklara yönlendirirken dar bir perspektife sokmakta ve sağlıklı bir araştırma sonucu olmaksızın ortaya çıkan ticari kararlar neticesinde gelişim göstermeyen dar bir ticari perspektif devam etmektedir. 
Bugün Belarus  ( Beyazrusya ) ve sovyet dönemi sonrası ülkelerden ülkemize gelen turistlerin Türk mutfağı ile karşılaştıklarında yeme içme kültürlerinde bir yenilik sağladığımız, zaman içinde etkileşimle gün doğumundan geceye yeme içme alışkanlıklarına Türk mutfağı öğeleri almaya başladıklarına şahit oluyoruz. Fakat yıllardır Belarus ’a seyahat eden bloger ve yazılarını okuduğumuz çeşitli insanların “doğru düzgün fırın bulunmuyor” “kahvaltı edeceğimiz yer yok “gibi satırlarına rastlıyoruz. Bu iki tezat durum bile sektörel bir köprü eksikliğini gösteriyor. Bu durum bizimde bizzat yaşadığımız ve gözlemlediğimiz bir gerçek 
Bu örnek de olduğu gibi birçok alanda karşılıklı sektörel eksiklikler, yanlış bilinen doğrular, dönüşüme başlamış, keşfedilmeyi bekleyen dinamizmi içinde barındıran yeni ticaret ve turizm köprüleri bu siteyi oluşturmamızda büyük etken olmuştur. 
Geçmiş yıllarda Belarus’a (Beyazrusya)en çok turist Rusya’dan sonra ülkemizden gitmiştir. Fakat bu yolculuğun ve turizm hacminin büyük kısmı standart gezme görme anlayışının dışına çıkmamış , Beyazrusya keşfedilmeyi bekleyen alanlarıyla kapalı kutu olarak kalmaya devam etmiştir. 
Beyazrusya ile Türkiye arasında işbirliği yapılabilecek alanların belirmeye başlamasıyla çeşitli anlaşmalar yapılmaya başlanmıştır. Turkcell,Belarus ( Beyazrusya) GSM operatörü Life ı satın alarak büyük ölçekde yatırım yapmıştır.THY ülke müdürlüğününde bulunduğu Beyazrusya`da,en son örneklerden biri; Traktör üretimiyle ilgilidir.”Belarus Traktör” sovyet döneminin dünyaca bilinen traktör markasıdır. Günümüzde dünyada geniş ihracat bölgesi olan “Belarus Traktör” Türk yatırımcıların ilgisini çekmiş, Azerbaycan Türkiye ve Belarus ortak bir anlaşma yaparak ülkemiz sınırları içerisinde Kırıkkale ilinde fabrika yatırımları yapılarak traktör üretimi kararı alınmıştır. T : +90 542 575 88 99 E : info@belarusya.com

Tüm hakları belarusya.com tarafından saklıdır. © 2019
EN
Günümüzde BelarusBeyazrusya , Dünyanın en büyük Slav devletlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yüz ölçümü olarak bakıldığında sovyetlerden kalma zengin kültür mirasını günümüze taşıyan ülkeler arasında, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan ve Türkmenistan’dan sonra 6. büyük ülke olarak karşımıza çıkıyor. Yüzölçümü itibariyle Avrupa’nın 13. büyük ülkesi konumunda bulunan topraklar doğu batı doğrultusunda 650 km, kuzey güney doğrultusunda 560 km uzunluğa sahip. Beyazrusya (Belarus) Başlıca 6 şehir  (oblast) 118 ilçeyi (rayon) bünyesinde barındırıyor ve 10 milyon nüfusa sahip olan ülkede Başkent Minsk 2 milyondan fazla nüfusuyla ve 320 km2 yüzölçümü ile ülkenin cazibe merkezi, en büyük ve en kalabalık kentidir. Beyazrusya  (Belarus) ile  ilgili gözlemlerimizi ortaya koyduğumuzda ve Türkiye’den Beyazrusya`ya (Belarus`a) bakışı incelediğimizde; bilinen Beyazrusya`dan (Belarus’dan)bilinmeyen Beyazrusya`ya (Belarus’a) doğru temel yargıların, standart gezi-seyahat kalıplarının dışında ülkenin günümüz dünyasında, içinde barındırdığı canlılığı ,zengin kültürel mirasını bilinir kılacak bir misyon ile yola çıkıyoruz. Belarus  (Beyazrusya)Türkiye’de birkaç standart gezi blog yazılarının içeriğinden, sayısı bir kaçtaneyi geçmeyen araştırma kitaplarından öğrenilenlerin dışında pek bilinmeyen,çok fazla araştırma yapılmamış sovyetler sonrası cumhuriyetlerin başında geliyor. 

Belarus  (Beyazrusya) diğer ülkelerden kendine has bazı karakteristik özellikler ile ayrılıyor. Beyazrusya (Belarus) Slav ve Batı medeniyetlerini harmanlamış ,Katolik ve ortodoks inançları benimseyen toplulukları barındıran Ekonomik olarak sosyalist ve liberal yaklaşımları içeren, ulusal değerleri konusunda kendi çizgisinden taviz vermeyen ,Avrupa’nın yanıbaşında bir post sovyet cumhuriyet olması itibariyle değişkenlik , dinamizm ve görecelik kavramlarını çarpıcı biçimde hissedebileceğiniz nadir bir ülke. Tarih sayfalarına bakarsak Sovyet sosyalist cumhuriyetler birliğinden en isteksiz ayrılan ülkenin Beyazrusya olduğunun farkına varıyoruz. Avrupa’nın son sosyalist ülkesi, bunun yanında konumu itibariyle Slav kültürünün Avrupa’ya açılan kapısı diyebiliriz.  
Ülkede gezmeye başladığınızda en çok hissedeceğiniz güncel mimari yapıda sosyalizmin izleri olacaktır. Beyazrusya idari yapısı sonucunda kapitalizm ve sosyalizmin faydalı yönlerini harmanlayarak günümüz çağına uyumlu bir sistem dönüşümünü gerçekleştiriyor. Bu bakımdan Rusya federasyonu ile sağlam ilişkileri bulunuyor. Ticari planda gümrük birliği bulunan bu iki ülke dil, sanat, eğitim, kültür, edebiyat ve ticaret alanında aynı çizgide gelişim gösteriyor. Rus ve Belarus (Beyazrusya) halklarının bütün toplumsal kurumlarında, aile yapısından idari yönetime, ilkokul öğrencisinden mühendisine Fabrika sahibinden, market çalışanına kadar Rusça dilinde konuşup anlaşması sovyet kültür mirasının etkisini gösteriyor. Aslında ülke bunun yanında ikinci ve anadilleri olan Belarusçayı da resmi dil statüsüne almıştır fakat gündelik yaşamda büyük çoğunluk Rusçayı tercih etmektedir. 
Belarus bünyesinde çeşitli karşıtlıkları barındıran yabancı biri için ilk etapta şaşkınlık yaratacak durumların gerçekleştiği bir ülkedir. Bu sebeple buraya seyahat gerçekleştirmeyi düşünen biri,ufak klasik bir araştırma sonrası Başkent Minsk’te geçireceği birkaç haftalık tur sonrası kafasındaki soru işaretlerini bitirememiş ,ülkeyi tanımlamakta zorlanmış ,kavrayamamış ,beklentilerini karşılayamamış bir ruh haliyle planlarını gözden geçirecek ,daha çok bilgi sahibi olmak isteyecek, deneyimli ,bilgili birkaç kişiye ulaşmaya çalışacak ve ikinci bir seyahat için yeni bir rota ,zaman ve maliyet hesabı gibi problemleri çözmeye çalışacaktır. 
Özellikle bu konuyu göz önüne aldığımızda sitemizdeki içerik ve hizmetlerimizin bir misyonu bu problemleri gidermek, sağlıklı en güncel yaklaşımlarla Belarus (Beyazrusya) konusunda soru işaretlerinizi,keşif planlarınızı, çözümsüz kalan durum değerlendirmelerinizi açığa kavuşturmak ve rehberlik etmektir. 
Belarus’a (Beyazrusya) seyahat etmeye karar verdiğinizde sadece Avrupa’nın bir kısmında konumlanmış Sovyet sonrası bir cumhuriyetin topraklarında gezerken alışılagelmiş sovyet geleneği barındıran bir ülkenin atmosferine gireceğiniz beklentisi sizi büyük derecede yanıltacaktır. Farklı tarihsel dönemlerde farklı medeniyetlerin hükümranlığı altına girmiş dolayısıyla günümüze kadar çok faklı tarihsel, alışılmadık bir mozaik oluşturmuştur. Litvanya Düklüğü, Rus Çarlığı, Polonya devlet sınırları içerisinde şekillenmiş bir tarih çizgisi günümüzde Beyazrusya`nın kimliğine ve karakteristiğine yön vermiştir. 
Bugün Beyazrusya’da bulunmaya ve gezmeye karar verdiğinizde ülke genelinde binlerce sokağın ve caddenin,sinema ve tiyatrosunun ,hastanesinin , kültürevinin, okulunun adının SSCB dönemini yansıttığına şahit olacaksınız. 
Bunun gibi binlerce adlandırmayı ülke genelinde rahatlıkla görebilirsiniz. 

Başta Başkent Minsk olmak üzere birçok Belarus (Beyazrusya) şehrinde sosyalist döneme ve rus kültür tarihine damga vurmuş, itibar ve saygı ile anılan Karl Marks, Lenin ,Frunze , Maşerov ,Yuri Gagarin ,Dizerjinskiy, Yakuba Kolasa , Yanka Kupala, Maksim Bagdanoviç, Mark Şagal gibi yazar, şair ,ressam , devlet adamı isimleri parklarda ,caddelerde ve kurumsal yapılarda yaşatılıyor.  Belarus’un  (Beyazrusya) tüm kentlerinde Sovyet dönemini yansıtan bir peyzaj şekillenmiştir. Özellikle devasa büyüklükte Lenin büstleri ve heykelleri karşınıza çıkabiliyor. Başkent Minskte , Lenin meydanından başlayan ve Oniki km uzunluğundaki Prospekt Nezavisimosti (Bağımsızlık Bulvarı) tamamıyle savaş sonrasında yeniden eski haline uygun yapılmış ve muazzam taş mimarisini gözler önüne sermektedir. Kentleri dolaşırken kızıl yıldız, orak çekiç sembolleri, ikinci dünya savaşı anıtları, savaşta kahramanlık göstermiş kişilere adanmış büyük objeler ve anıtlar sıkça görebileceğiniz türden. Başkent Minsk ikinci dünya savaşında alman ordularına karşı direnişin sembol şehirlerinden biri olmuş ve Sovyet kahramanlık madalyasına sahip bir şehirdir. 
Belarus (Beyazrusya) son yıllarda hakkında doyurucu yazı makale çok fazla olmamasına rağmen sanayi, turizm, ticaret ve hizmet alanlarında yatırımcı çekmeye başlamıştır. Ülkemizden özellikle dış pazar arayışına yönelen tekstil  üreticileri Beyazrusya hakkında yeterince bilgi sahibi olamama, sağlıklı araştırma yapmak için doğru adresi bilememe gibi problemler neticesinde kararsız kalmakta ve planlama yapamamaktadırlar. Hizmet sektörleri yatırımcıları için yine benzer açmazlar bulunmakta doğru bilgilere ulaşmakta sıkıntılar olmaktadır. Bunun yanında toplum nezdinde sabitlenmiş değer yargıları, kalıplaşmış fikirler, tarihsel toplumsal alışkanlıkların ülkemizde yerleştirmiş olduğu yenilenmeyen bakış açıları ,yatırımcıları bu topraklara yönlendirirken dar bir perspektife sokmakta ve sağlıklı bir araştırma sonucu olmaksızın ortaya çıkan ticari kararlar neticesinde gelişim göstermeyen dar bir ticari perspektif devam etmektedir. 
Bugün Belarus  ( Beyazrusya ) ve sovyet dönemi sonrası ülkelerden ülkemize gelen turistlerin Türk mutfağı ile karşılaştıklarında yeme içme kültürlerinde bir yenilik sağladığımız, zaman içinde etkileşimle gün doğumundan geceye yeme içme alışkanlıklarına Türk mutfağı öğeleri almaya başladıklarına şahit oluyoruz. Fakat yıllardır Belarus ’a seyahat eden bloger ve yazılarını okuduğumuz çeşitli insanların “doğru düzgün fırın bulunmuyor” “kahvaltı edeceğimiz yer yok “gibi satırlarına rastlıyoruz. Bu iki tezat durum bile sektörel bir köprü eksikliğini gösteriyor. Bu durum bizimde bizzat yaşadığımız ve gözlemlediğimiz bir gerçek 
Bu örnek de olduğu gibi birçok alanda karşılıklı sektörel eksiklikler, yanlış bilinen doğrular, dönüşüme başlamış, keşfedilmeyi bekleyen dinamizmi içinde barındıran yeni ticaret ve turizm köprüleri bu siteyi oluşturmamızda büyük etken olmuştur. 
Geçmiş yıllarda Belarus’a (Beyazrusya)en çok turist Rusya’dan sonra ülkemizden gitmiştir. Fakat bu yolculuğun ve turizm hacminin büyük kısmı standart gezme görme anlayışının dışına çıkmamış , Beyazrusya keşfedilmeyi bekleyen alanlarıyla kapalı kutu olarak kalmaya devam etmiştir. 
Beyazrusya ile Türkiye arasında işbirliği yapılabilecek alanların belirmeye başlamasıyla çeşitli anlaşmalar yapılmaya başlanmıştır. Turkcell,Belarus ( Beyazrusya) GSM operatörü Life ı satın alarak büyük ölçekde yatırım yapmıştır.THY ülke müdürlüğününde bulunduğu Beyazrusya`da,en son örneklerden biri; Traktör üretimiyle ilgilidir.”Belarus Traktör” sovyet döneminin dünyaca bilinen traktör markasıdır. Günümüzde dünyada geniş ihracat bölgesi olan “Belarus Traktör” Türk yatırımcıların ilgisini çekmiş, Azerbaycan Türkiye ve Belarus ortak bir anlaşma yaparak ülkemiz sınırları içerisinde Kırıkkale ilinde fabrika yatırımları yapılarak traktör üretimi kararı alınmıştır. +90 542 575 88 99
info@belarusya.com

Tüm hakları belarusya.com tarafından saklıdır. © 2019